Güncel | Yazarlar | Güne Bakış | Ekonomi | Aktüel | Magazin | Spor | Televizyon | Papatya | Astroloji | Ana Sayfa 27 Ağustos 2004
KONUYLA İLİŞKİLİ DİĞER YAZILAR
Böbrek hastalığını diyetle kontrol edin
Öneriler
Yenilmemesi gerekenler

Böbrek hastaları için özel diyetBöbrek rahatsızlığı çekenler içen, diyet uzmanından çok önemli reçeteler....

Çocuğunuzun okula uyum sorununu nasıl yenersiniz?

Şişmanlığa karşı yemeğe küçük, salataya büyük tabak...


***

Böbrek hastalığını diyetle kontrol edin

Böbrek fonksiyonlarının bozulmasıyla, organ işlevini yapamıyor ve toksinler vücuttan atılamıyor. Bu nedenle, beslenme alışkanlığı hayati önem taşıyor....

Diyet Uzmanı Emine Polatateş'in "saglik.tr.net"e verdiği bilgilere göre; böbrek fonksiyonlarının bozulmasıyla, metabolizmayı etkileyen önemli olaylar birbirini izler. Böbreklerden su, sodyum, potasyum, fosfor gibi maddeler ile üre, ürik asit, kreatin gibi protein atığı zehirli maddeler atılamaz, kanda birikir. Bu değişiklikler sebebiyle beslenmede bazı önlemler almak gerekir. Hastanın laboratuvar bulgularına göre doktoru özel bir diyet önerir. Diyet uzmanının hazırlayacağı diyet ile protein, tuz, potasyum, fostor ve su miktarları kontrol altına alınır. Yiyeceklerde birden fazla besin öğeleri bulunur. Hastanın hangi besin öğesinin hangi yiyeceklerde bulunduğunu bilmesi, diyetini iyi kullanmasını sağlar.

Protein
*
Vücut hücrelerinin yapıtaşıdır. Vücudun büyümesi, gelişmesi yıpranan hücrelerin onarılması için protein gereklidir. Et, balık, tavuk, süt ve türevleri, yumurta kaliteli protein kaynaklarıdır. Proteinin fazla alınmasında; bulantı, kusma, iştah azalması az alınmasında; yorgunluk, güçsüzlük, kilo kaybı olur.

* P o t a s y u m
Böbrekler tarafından kontrol edilen madensel bir öğedir. Kandaki düzeyi 3.6-5.5 meq/L'dir Günlük gereksinimi 2 mg'dır. Vücudun asit-baz dengesi ve normal kalp atışı için önemlidir. Böbrek hastalarında potasyumun fazlası böbreklerden süzülemez, kanda potasyum seviyesi artar, kavun, koyu yeşil yapraklı sebzeler, bal kabağı, patates, domates, kuru fasulye, fındık ve sütte potasyum bulunur.

* F o s f o r
Kalsiyum ile fosfor, kemiklerin ve dişlerin sertleşmesini sağlayan madensel öğelerdir. Kandaki düzeyi 2.5-4.2 mg'dır. Günlük gereksinimi 500-700 mg'dır Böbrek hastalarında fosforun fazlası vücuttan atılamaz. Kanda fosforun artması, kemiklerdeki kalsiyumun dışarı atılmasına sebep olur. Proteince zengin gıdalarda fosfor bulunur. Balık, sakatat, sosis, salam, sucuk, yumurta, süt ve türevleri, kuru baklagiller, kurutulmuş meyveler, tahıllar fosfor kaynaklarıdır.

* S o d y u m
Vücuttaki madensel bir öğedir. Kandaki sodyum düzeyi 134-144 meq/ L'dır. Günlük sodyum gereksinimi 2.5-7 gr'dır. Bu da 7.5-18 gr sofra tuzudur. Böbrek normal çalışmadığı zaman sodyum vücutta kalır. Sodyumun fazlası vücutta sıvı birikimine sebep olur. Tuz içeren yiyecekler şunlardır: Sucuk, pastırma, salam, sosis, kavurma etler, dil, dalak, yürek, işkembe, soslar, hazır çorbalar, hazır her türlü gıdalar, tuzlu bisküvi, kraker, tuzlu kuruyemişler, konserve yiyecekler, salamura yiyecekler, turşular, zeytin, salça, soğan, sarımsak tozu.

* S ı v ı
Akıcı durumda olan içeceklerdir. Su, kahve, çay, süt jöle, dondurma, çorba, soslar, meyve suları sıvı yiyeceklere örnektir. Böbrek hastalarının sıvıyı dışarı atma sorunları vardır. İdrar, kusma, ishal ve fazla terleme ile de vücuttan sıvı atılır. Böbrek hastaların alacağı sıvı miktarı günlük çıkartılan idrar oranına bağlıdır. Pratik olarak şu formülle hesaplanır:
Alıncak Sıvı Miktarı 24 Saat x 0,5 x Ağırlık x 1 gün önce çıkartılan idrar miktarı Vücutta sodyum ve sıvının fazla bulunması yüksek tansiyon, nefes darlığı, ödem ve kilo artışına sebep olur. Fazla tuzlu yiyen kişi susar ve çok su içer. Çok su, kilo artışını sağlar. 1 su bardağı su 160 gram'- dır. 2 su bardağı su içildiği zaman ortalama yarım kilo alınır.

Sıvı kotrolü için
* Sofra tuzu ve sodyumlu yiyeceklerden sakının.
*
Susuzluğunuzu giderecek kadar için.
* Limon dilimleri ve çiklet ile ağzınızı nemlendirin.
*
Ağzınızı soğuk sıvılarla çalkalayın fakat içmeyin.

DİĞER PAPATYA HABERLERİ
Zayıf kadınlarda...Dışarıda yemek yerken...
Bekarlık sultanlık çünkü...Simge'li dolar kapışıldı
Makyaj çantasının...Güzelleşiyorlar!
Çizgi ötesiOkula uyum sorunu
Yemeğe küçük salataya...Belleği Canlandırmak İçin...
Mesaj kutusuSizin şiirleriniz
Tıp sözlüğüLezzet sofrası
Hangi bitki astıma faydalı?
GÜNCEL
Narkoz Narkoz can yaktı
Bel fıtığı için yattığı hastanede test yapılmadan narkoz verilince...
Yine yağmur geliyor
Güne BAKIŞ
İkizler cinayeti namus infazı
Dalgıç doçent denizde kayboldu
Endişeli bekleyiş sürüyor
Güne BAKIŞ.
SPOR
Ve Ve Elvan finalde
1500 metre yarı final serisinde çok rahat koşup 4. olan milli...
Onlar Korksun
Guruptan çıkarız
Bol şanslar
G.Birliği 90'da hayata döndü...
Hata bende
Son karar Hagi'nin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
HAVA DURUMU
ISTANBUL - Par. Bul. 29 C,Par. Bul. 21 C
ANKARA - Par. Bul. 29 C,Par. Bul. 12 C
IZMİR - Par. Bul. 36 C,Açık 18 C
ANTALYA - Par. Bul. 32 C,Açık 21 C
ADANA - Par. Bul. 32 C,Par. Bul. 23 C
EKONOMİ
IMKB E: 19,572 D:% 0.07
DOLAR S: 1,508,000 D:% -0.20
EURO S: 1,823,000 D:% -0.11
AKTÜEL
GÜNE BAKIŞ
EKONOMİ
MAGAZİN
     
  Güncel | Yazarlar | Güne Bakış | Ekonomi | Aktüel | Magazin | Spor | Televizyon | Papatya | Astroloji | Ana Sayfa
     
     
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm haklari saklidir.
MERKEZ GAZETE DERGI BASIM YAYINCILIK SANAYI VE TICARET A.S.