Güncel | Yazarlar | Güne Bakış | Ekonomi | Aktüel | Magazin | Spor | Televizyon | Saklambaç | Astroloji | Ana Sayfa 04 Ekim 2006

Tabiattan gelen güzellik

Bakımlı ve sağlıklı olmak isteyen kadınların en büyük destekçisi yine bitkiler. Soğan, üzüm, ceviz, ahudu ve buğday ise hafızamızı güçlendiren, konsantrasyonumuzu artıran bitkilerden bazıları....Günümüzde özellikle kadınlar cilt ve vücut güzellikleri için kozmetik ürünlerine avuç dolusu para ödüyor. Halbuki yanıbaşımızda duran birçok bitki güzellik reçetelerini bize sunuyor. Kimi zaman yemeklerimizde kimi zaman da salata olarak kullandığımız bitkilerin yanında bazı çiçekler de güzellik ve sağlık kaynağı halindeler. Bitkilerin taşıdığı özellikler iyi bilindiğinde birer ilaç halini alabiliyor. Bu arada bazı bitki ve sebzeler de özellikle öğrencilerin hizmetinde. Sürekli sınavlarla ve derslerle boğuşan öğrenciler bu formüllerle derslerini daha iyi anlayabilecek, zihinleri açılacak ve hafızaları tazelenecek. Sadece öğrenciler mi? Dikkat isteyen işlerde çalışanlar da bu formüllerde kendileri için bir şeyler bulabilecekler.

Cildiniz bebek gibi olsun
Günümüzde özellikle kadınların güzelleşmek için kozmetik ürünlerine büyük paralar harcadıkları bir gerçek. Bu kozmetik ürünlerin birçoğunun sağlığa zararlı olduğu hatta kansorejen etkileri bulunduğu da uzmanlarca açıklanıyor. Oysa tabiat bu güzellik kaynaklarını hem çok daha ucuz hem de sağlıklı bir şekilde bize sunuyor. Gül: Kadınların güzelliğinde ve cilt bakımında önemlidir. Suyu iyi bir cilt temizleyicisidir. Vazelin ile birlikte karıştırılarak el ve ayak çatlaklarının giderilmesini sağlar. Kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Bunun için gülsuyu ile her sabah akşam cilt silinmelidir. Salatalık: Cilt üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Salatalık kabuklarıyla yüzün sık sık avulmasıyla cilde gerginlik ve canlılık kazandırılır. Yine kabuklarının sıkılarak özsüyü (üsaresi) elde edilir. Bu da harika bir güzellik sütü teşkil eder. Elma: Kabuğu soymadan ezilerek suyu çıkarılan elma iyi bir sivilce ilacı olabilmektedir. Bu meyvede, vitaminler, enzimler, asitler, Na, K, Mg, F gibi birçok madde bulunmaktadır. Gevşemiş deri ve damarları germe, sıkıştırma etkisi vardır. Havuç: İçerdiği C, D, B ve E vitaminleri sayesinde cildin güzelleşmesini, gerginlik kazanmasını ve canlanmasını sağlar. Makyaj öncesi ve sonrası en az bir fincan havuç suyu yüze sürülür. 10 dakika beklenir ve bol suyla durulanır. Pirinç: İnsan ömrünü uzattığı söylenen pirincin, tüm besleyici ve yararlı maddeleri kabuğundadır. Beyazlatılmış, cilalanmış pirinç asıl besleyici değerini kaybeder. Cilt içinde iyi bir besleyicidir. Pilav pişirmeden önce yıkanarak süzülen pirincin suyu ile yüz yıkanmalıdır. Böylece kolay ve çok yararlı bir cilt bakımı yapılmış olacaktır.

Öğrenciler mutlaka okusun
Günlük hayatın karmaşıklığı içerisinde çoğunlukla yakınırız; "Kafam durdu" Hiç birşey düşünemiyorum" "Bil- diklerimi bile unuttum". Zihnimizi her zaman zinde ve çalışır halde tutmamız mümkün. Özellikle öğrencilerin bu formüllere çok ihtiyacı oluyor: Kırmızı biber: İçerdiği bolca C vitamini sayesinde uyarıcı etki göstermektedir. Özellikle acı olanı tercih edilmelidir. Dimağı kuvvetlendirici olmasının yanı sıra soğuk algılındığında meydana gelen ağrıların giderilmesi için de iyi bir kaynaktır. Soğan: Sarımsak gibi kan dolaşımını sağlayıcı ve kanı temizleyici etkiye sahiptir. Damarda tıkanıklık yapan maddelerin fonksiyonlarına engel olur. Beyinsel faaliyetleri artırır. Ceviz: Her gün bol miktarda ceviz yenmesi hafızayı canlı tutmaktadır. Görüntü olarak da beyni andıran bir özellik taşıması dikkat çekicidir. Konsantrasyon güçlüğü için etkilidir. Üzüm: Özellikle kurutulmuş üzüm dimağı kuvvetlendiririr. Her gün yenmelidir. Ahududu: Bahçelerde yetiştirilebilen bir bitkidir. İnsana zindelik verir. Zihinsel faaliyetleri yoğun olan kişiler için iyi bir zihinsel yorgunluğu giderici özelliğe sahiptir.
DİĞER SAKLAMBAÇ HABERLERİ
'Fatih Aksoy beni kandırdı'Ebru mankenliğin kitabını yazdı
'Çatlak bir kadınım''Ünlü' yalanlar
Umudunu Musti'ye bağladıHz Yuşa'nın bakışı...
Kaynanalık onun uzmanlık...Modern külkedileri
"Asla İkbalgibi olmam"Lokman Hekim kimdir?
Fazla testosteron beyni...Bilgisayar boyun fıtığı yapıyor
Bu kıyafet dünyanın en...Onun da kaseti çıktı!
Dost kazığı!Çocuklar için seferber
'İçgüdü kanıma işledi'Tedavi olan olana
Madonna hamile mi?Ya Sibel gibi eşi olsaydı?
Evliliklerinde her şey yolundaBıyığın mı var derdin de var!
Duvarlarda Okan imzasıBabasının kopyası...
Modacılık kolaymış!Acil servis
İftar mönüsüRüya yorumları
Sevgi mesajlarıRamazan extra
GÜNCEL
Delinin Delinin zoruna bak
Papa'ya 'Müslüman ordusuna hizmet etmek istemiyorum' diye mektup...
Dünyada lüks mekân
İkinci 'Büyük' uyarı
Uydurma hadisler
Emine'ye ne oldu!
Ecel makas attı
Obezler tiryaki gibi
SPOR
Bakalım Bakalım hanginiz daha büyük!
Türkiye'de şampiyonluğa oynayan takımlarımız için asıl büyüklük...
Terim köpürdü
Zico'ya gönderme
Oh be!.. Polat varmış
Tigana'ya ek süre
Sağır dünya şampiyonu
Fenerbahçe'nin rakiplerini...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
HAVA DURUMU
ISTANBUL - Par. Bul. 22 C,Açık 14 C
ANKARA - Par. Bul. 19 C,Par. Bul. 7 C
IZMİR - Açık 29 C,Açık 15 C
ANTALYA - Par. Bul. 30 C,Açık 20 C
ADANA - Yağmur 28 C,Par. Bul. 18 C
EKONOMİ
IMKB E: 36.830,440 D:% -0,41
DOLAR S: 1,507 D:% 0,27
EURO S: 1,919 D:% 0,16
AKTÜEL
GÜNE BAKIŞ
EKONOMİ
MAGAZİN
  Güncel | Yazarlar | Güne Bakış | Ekonomi | Aktüel | Magazin | Spor | Televizyon | Saklambaç | Astroloji | Künye | Ana Sayfa
    Copyright © 2003, 2006 - Tüm hakları saklıdır.
Merkez Gazete Dergi Basım Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Üretim ve Tasarım  Merkez Bilgi Grubu